Elektronický podpis se stává stále důležitějším prvkem v našem digitálním světě. Zjednodušuje nám mnoho procesů, umožňuje nám podepisovat dokumenty online a zvyšuje také celkovou bezpečnost elektronické komunikace. Jak ovšem ale takový elektronický podpis získat?
Naštěstí v České republice je možné elektronický podpis získat poměrně snadno. V tomto článku se podíváme na to, u koho takový podpis získáme, co je k tomu potřeba, jaké jsou náklady spojené s jeho zřízením a dobu, kterou celý proces zabere.
V prvé řadě je důležité je zmínit, že elektronický podpis lze zřídit pouze skrze oficiální certifikační autority (I.CA a.s., PostSignum, eIdentity) nebo skrze partnery certifikačních autorit. To znamená skrze externí registrační autority, které vám mohou jménem výše zmíněných certifikačních autorit zřídit elektronický podpis také.
Co je potřeba ke zřízení elektronického podpisu?
Každá ze zmíněných certifikačních autorit má svůj vlastní proces zřízení elektronického podpisu, nebo-li certifikátu. Ve většině případů se pro zřízení el. podpisu budete muset dostavit na některou z poboček certifikační autority osobně a ověřit svoji totožnost. Tak či onak budete potřebovat občanský průkaz nebo jiný identifikační dokument.
- Postsignum: Pro vyřízení elektronického podpisu skrze Postsignum musíte předem vyplnit a vytisknout dokumenty, které poté odnesete na některou z poboček České pošty, která má Czech Point, jelikož PostSignum je služba pod záštitou České pošty.
- eIdentity: Na stránkách eIdentity vyplníte registrační formulář a po splnění všech následných kroků, kterými vás registrace provede, opět musíte osobně navštívit některé z registračních míst. Další možností je služba “mobilního registračního místa”, tvz. vydání certifikátu mobilním operátorem v určeném čase a v určené lokalitě na vaši žádost. Taková možnost je ovšem dodatečně zpoplatněna.
- První certifikační autorita (I.CA a.s): Pro získání certifikátu, a tím elektronického podpisu, skrze I.CA je nutné projít online procesem na stránkách mujcertifikat.cz. Zde máte na výběr vydání certifikátu, jak na základě osobní návštěvy, tak máte i možnost vydání certifikátu kompletně on-line.
Kolik stojí zřízení elektronického podpisu?
Náklady na zřízení elektronického podpisu se mohou lišit v závislosti na poskytovateli certifikačních služeb. Obvykle se jedná o jednorázový poplatek za vydání elektronického certifikátu, potažmo za samotný čipový nosič, na kterém je váš certifikát uložen (často je to speciální USB token). Ceny se standardně pohybují v řádech stovek korun, záleží také i jaké další případné služby si od certifikační autority navolíte. Standardně zaplatíte za certifikát na jeden rok mezi 400,- až 500,- Kč. Pokud zvolíte některé komerční balíčky či premiové služby, může se cena pohybovat i v nízkých jednotkách tisíc na rok.
A nezapomeňte, platnost certifikátu je časově omezená! Standardně vydávají certifikační autority certifikáty na 385 dní a následně je pak nutné certifikát opět prodloužit, proto jsou ceny často spojeny s ročním tarifem. Konkrétní ceníky vždy uvidíte na stránkách certifikačních autorit.
Jak dlouho trvá zřízení elektronického podpisu?
Doba, kterou proces zřizování elektronického podpisu zabere, může záviset na několika faktorech. Z principu bude záležet na:
- Výběr certifikátu a podání žádosti: Tento krok může trvat několik minut až hodin, závisí na tom, jak rychle si zvolíte typ certifikátu a vyplníte žádost.
- Vyřízení a schválení žádosti: Po zvolení poskytovatele budete muset vyplnit žádost a odevzdat potřebné dokumenty. Obvykle se žádosti schvalují relativně rychle, samotný certifikát je často vydán na počkání.
Celková doba od podání žádosti k získání certifikátu se tak může pohybovat v rozmezí několika dní, mnohdy záleží hlavně na vás, vašich časových možnostech a rychlosti dodání všech potřebných materiálů. Určitě není na škodu kontaktovat konkrétní certifikační autoritu, u které máte zájem o certifikát, abyste získali aktuální informace o procesu a časovém rozmezí.